Nowy projekt Stowarzyszenia

Między Nami Pokoleniami” to projekt umożliwiający Seniorom oraz młodzieży szkolnej wspólne spędzenie czasu, czerpanie z doświadczeń, naukę zanikających tradycji oraz wartości poprzez aktywne formy integracji.

Cykl warsztatów będzie trwał 8 miesięcy. Zajęcia rozpoczną się od we wrześniu 2019 i potrwają do końca kwietnia 2020 roku. Planujemy dwa przedsięwzięcia.

Pierwsze to warsztaty „Łączy pokolenia coś do jedzenia” odbywające się dwa razy w miesiącu w sobotnie przedpołudnia. Zajęcia kulinarne (spotkania odbędą się 8-krotnie) podczas których przy pomocy seniorów i prowadzone przez specjalistę, odtworzone zostaną dawne regionalne przepisy. Potrawy przygotowywać będą dzieci w wieku 6-10 lat wraz z seniorami. Chcemy zachęcić do sezonowego zdrowego odżywiania, promować lokalne produkty. Tradycja kulinarna to jeden z istotnych elementów aktywności lokalnej. Projekt zakończy wydanie broszury kulinarnej z przepisami i zdjęciami (ok 50 stron).

Kolejne to warsztaty pt. „Łączy pokolenia coś do tworzenia”, odbywać będą się raz w tygodniu popołudniami, trwać będą 1,5 godziny. Na zajęciach odtwarzać będziemy odchodzące do przeszłości rzemiosła artystyczne i rękodzielnicze. Tu również swoje siły połączą seniorzy wraz z dziećmi. Warsztaty odbywać się będą w 6 cyklach po 4 spotkania, co daje w sumie 24 zajęcia.

Planujemy m.in.

I cykl ( 4 spotkania) – zajęcia z haftowania i szycia,

II cykl (4 spotkania) – zajęcia tworzenia naturalnych domowych środków czystości,

III cykl (4 spotkania) – zajęcia decupage,

IV cykl ( 4 spotkania) – zajęcia tworzenia naturalnych domowych kosmetyków,

V cykl ( 4 spotkania) – zajęcia plastyczne- tradycyjne ozdoby świąteczne, bibułkarstwo

VI cykl ( 4 spotkania) – zajęcia przyrodniczo- zielarskie

Zajęcia pozwalają na wymianę doświadczeń uczestników warsztatów, na zintegrowanie obydwu pokoleń, a przede wszystkim na zdobycie nowych umiejętności. Projekt pozwoli uwolnić uczestników od stereotypów i ułatwi spojrzenie na siebie nawzajem z większą otwartością, nauczy wrażliwości i tolerancji.

UCZESTNICY:seniorzy i dzieci (10+10)

ZAPISY:Na każde zajęcia kulinarne prowadzone będą osobne zapisy, warsztaty rękodzielnicze przeprowadzone będą cyklami, w każdym 4 zajęcia z udziałem tych samych uczestników.

Uczestnicy mogą wziąć udział w kilku zajęciach.

MIEJSCE:Laboratorium Aktywności Społecznej (LAS), ul. Bocheńska 26

 TERMINY:

Warsztaty kulinarne:: 21 września; 12,19,26 października; 16,23 listopada; 7,14 grudnia;

Warsztaty twórcze:

I cyk:: 20 września; 4,11,18 października

II cykl: 25 października; 8,15,22 listopada

III cykl: 29 listopada; 6,13,20 grudnia

IV cykl: 10,17,24 stycznia; 14 lutego

V cykl: 21,28 lutego; 6,13 marca

VI cykl: 20,27 marca; 3,17 kwietnia

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej, a dofinansowany ze środków budżetu Województwa Małopolskiego.