Delegacja przedstawicieli Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej oraz UTW złożyła kwiaty pod pomnikiem w Parku w dniu Święta 3 Maja.

Kolaż wykonany przez AI.
Delegacja przedstawicieli Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej oraz UTW złożyła kwiaty pod pomnikiem w Parku w dniu Święta 3 Maja.

Kolaż wykonany przez AI.
Zostaliśmy zaproszeni przez UTW w Wieliczce na turniej gry w bule. Gra ta jest nieodłączną częścią naszych corocznych Senioralii, lubimy w nią grać więc naprędce zorganizowaliśmy drużynę i pojechaliśmy w sobotę 7 marca do Solnego Miasta w Wieliczce. Oprócz nas było ok.15 drużyn m. in UTW z Kęt, Nowego Targu, Kłaja i oczywiście z Wieliczki. Turniej trwał kilka godzin, nie zabrakło dodatkowych atrakcji, w tym występ małych „czirliderek” z przedszkoli, zwiedzania kompleksu sportowego, nauki tańca zumby, ćwiczeń na nowoczesnej siłowni i ciepłego posiłku. Na zakończenie Pani Elżbieta Achinger (wicewojewoda Małopolska ) wręczyła 3 zwycięskim drużynom dyplomy i nagrody a pozostałym wszystkim startującym upominki wielickie.
Impreza była dobrze zorganizowana, bawiliśmy się świetnie i postanowiliśmy trochę poćwiczyć w Niepołomicach przed kolejnymi rozgrywkami w bule.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej współpracuje z Niepołomickim Towarzystwem Muzycznym, nasi członkowie systematycznie uczęszczają na koncerty organizowane przez NTM. Przedstawiamy krótki filmik z lutowego koncertu w Zamku Królewskim w Niepołomicach, na którym królowały znane i lubiane piosenki Zbigniewa Wodeckiego.
Nasze noworoczno-opłatkowe spotkanie poprzedziła msza św. w intencji Stowarzyszenia, celebrowana przez ks. prob. Stanisława Mikę. Kolędy śpiewał nasz zespół Ferajna z Niepołomic. Na organach przygrywał Piotr Kaczorowski.

Po mszy św. przeszliśmy do sali akustycznej Zamku Królewskiego w Niepołomicach. Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej Janusz Jagła przywitał zaproszonych Gości: Panią Elżbietę Achinger ( Vice Wojewodę Małopolską), Panią Annę Topór (z-ca Burmistrza MiG Niepołomice), Pana Wojciecha Kozaka (Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie) wraz z Małżonką, Ks. Prob Stanisława Mikę, Panią Natalię Nowacką (Dyr. Samorządowej Instytucji Kultury „Pole Kultury”), Pana Piotra Sionko (Prezesa Zarządu Zamek Królewski w Niepołomicach Sp. z o.o.), Pana Marka Ciastonia (radnego MiG Niepołomice, Prezesa Zarządu G.S.), Panią Jadwigę Dudę (Prezeskę Zarządu Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki”), delegację Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, delegację UTW z Wieliczki, Gerarda Makosza i Iwonę Mazurkiewicz z programu TV „Sanatorium Miłości”, Państwa Teresę i Juliana Terczyńskich (Pośrednictwo Ubezpieczeniowe w Niepołomicach) i innych. Ogółem w spotkaniu wzięło udział ponad 110 osób, więcej nie mieściło się na sali z Zamku.
Spotkanie uświetnił dziecięcy chór ze Szkoły Muzycznej w Niepołomicach pod kier. mgr Szczepana Tesarowicza oraz zespół „Ferajna z Niepołomic” prowadzony przez Teresę Urban i Piotra Kaczorowskiego. Swoje wiersze okolicznościowe recytowała Eleonora Kusińska. Dziękujemy wszystkim za stworzenie miłej atmosfery wzajemnej przyjaźni i do zobaczenia za rok!
Zapraszamy do galerii zdjęć, które w zdecydowanej większości wykonał jak co roku Pan Stanisław Mróz ze Stowarzyszenia Bochniaków. Dziękujemy!

Spotkanie delegatów z Małopolski do Obywatelskiego Parlamentu Seniorów odbyło się w dniu 28 listopada 2025 na statku „Sobieski”, cumującym w pobliżu Wawelu. Z naszego UTW w spotkaniu wzięło udział kilku członków, w tym 3 delegatów OPS. Zebranie prowadził szef Delegatury Małopolskiej dr Marek Pilch. Uczestniczył w nim również prof. dr hab. Andrzej Zoll (UJ).

W czwartek 20 listopada 2025 odwiedziliśmy ciekawe miejsca w Gminie Gdów. Wycieczkę rozpoczęliśmy od wsi Hucisko, której wizytówką jest gigantyczny Pomnik Krzesła z serii Pomników niemożliwych Tadeusza Kantora, obok domu artysty. Krzesło ma 14 metrów wysokości (tyle co nasz Kopiec Grunwaldzki). Zbudowano go w 1995 roku już po śmierci twórcy Teatru Cricot 2. O muzeum Tadeusza Kantora, jego krześle i pobliskim 200 letnim dworze baronów Lipowskich opowiedziała nam Pani Katarzyna Zarzycka z Fundacji Plenerownia.
Kolejnym punktem naszej wycieczki był dom kultury w Gdowie, gdzie spotkaliśmy się z kierowniczką tamtejszego UTW Edytą Trojańską – Urbanik oraz dyr. Centrum Kultury Wiolettą Chmiela. Obie Panie opowiedziały nam o pracy w kierowanych przez siebie placówkach. Oczywiście zaprosiliśmy UTW z Gdowa do odwiedzenia Niepołomic.
Zarówno w Hucisku jak i w Centrum Kultury w Gdowie wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali pamiątkowe okolicznościowe albumy.
Jako, że nastała pora obiadowa zjedliśmy smaczy posiłek w Chacie „Gieda” w Zagórzanach.
Ostatnim punktem programu był pomnik i Kopiec generała Dąbrowskiego w Pierzchowie. Tu w 1755 r. urodził się bohater niepodległościowy Jan Henryk Dąbrowski. Historię tego miejsca opwiedziała nam mieszkanka tej wsi, wspólnie zaśpiewaliśmy Hymn Polski , podobnie jak przed laty w tym miejscu śpiewano Mazurka Dąbrowskiego razem z Karolem Wojtyłą. Jesienny dzień jest krótki, szybko nastała noc, więc pełni wrażeń i wzbogaceni wiedzą o odwiedzanych miejscach wróciliśmy do Niepołomic.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej zaprosiło swoich sympatyków – głównie słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku – na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Wieczornica odbyła się 12-go listopada w sali LAS w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach. Śpiew prowadził nasz zespół zespół „Ferajna z Niepołomic” pod kierownictwem artystycznym profesjonalnego muzyka Piotra Kaczorowskiego. Spotkanie uświetnił swoją obecnością Burmistrz MiG Niepołomice Michał Hebda – i, co warte podkreślenia, śpiewał z publicznością z pamięci, bez zerkania w przygotowane przez organizatorów śpiewniki.
Zespół „Ferajna z Niepołomic” pracuje w obecnym składzie już ponad dwa lata i specjalizuje się w starych, dobrych, polskich przebojach. Występuje głównie na wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej – obecnie przygotowuje się na wyjazd do zaprzyjaźnionych organizacji senioralnych na Litwie, w Solecznikach i Wilnie.
Na wieczornicy wykonano, oprócz znanych wszystkim tradycyjnych pieśni patriotycznych związanych z walką o niepodległość i II Wojną Światową, także kilka bardziej współczesnych – jak choćby „Polonez warszawski” Sygietyńskiego z repertuaru „Mazowsza”.
Zarząd Stowarzyszenia składa wyrazy podziękowania Bibliotece Publicznej za udostępnienie i przygotowanie sali z nagłośnieniem. Po wspólnym śpiewaniu publiczność chętnie skorzystała ze słodkiego poczęstunku z kawą i okazji do towarzyskiej pogawędki.
Zespół „Ferajna z Niepołomic” liczy obecnie 8 osób i bardzo chętnie przyjmie do swojego grona następnych wokalistów – próby odbywają się w Domu Kultury Seniora przy ul. Bocheńskiej 23, w każdy poniedziałek o godz 16. Nie wymagamy przygotowania muzycznego, za to gwarantujemy miłą atmosferę.
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej planuje podobną wieczornicę w okresie kolędowym, na którą już dziś zapraszamy.
Wydarzenie współfinansowane z budżetu MiG Niepołomice.

Foto Rafał Solarz, Janusz Jagła
Zakończyły się tegoroczne Dni Niepołomic, pogoda dopisała, uczestnicy i Goście również. Było wiele atrakcji, można je zobaczyć i wspominać na oficjalnej stronie MiG Niepołomice. Dziękujemy naszym władzom za świetną organizację i zaproszenie znanych i lubianych zespołów i wykonawców.
Nasze Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej i Dom Kultury Seniora miało również swoje „5 minut”. W sobotnie południe na scenie w parku wystąpił z półgodzinnym koncertem nasz zespół „Ferajna z Niepołomic”, przedstawiamy kilka fotek z tego występu.


Trzecia i ostatnia część relacji z roku 2005 pt. „60 Lat LO w Niepołomicach”. Niebawem opublikuję relację z obchodów 80 lecia naszego Liceum. Zapraszam do oglądania.