Najbliższe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filozoficzno – Społecznego odbędzie się w dniu 7 maja 2018 r o godz. 16:30 w Niepołomickim Domu Kultury (nad Pocztą). Temat : „Dr Roth – Polityczne perspektywy Unii Europejskiej”. Po filmie jak zwykle dyskusja, którą poprowadzi doktorant filozofii Krzysztof Kruk. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych.
Miesięczne archiwum: kwiecień 2018
Spotkanie z autorką książki o Auschwitz
W dniu 26 kwietnia br. o godz. 18:00 w Sali konferencyjnej im. L. Wałęsy w Zamku Królewskim w Niepołomicach odbędzie się wykład Uniwersytetu III Wieku w ramach którego spotkamy się z Panią Aleksandrą Wójcik autorką książki „Dobranoc; Auschwitz”. Swoje wspomnienia z rozmów z więźniami zatytułowała: „Czego mogą nas nauczyć byli więźniowie Auschwitz”.
Serdecznie zapraszamy!
Teoria wszystkiego 2
W dniu 23.04.br o godz. 18:30 w Niepołomickim Domu Kultury (nad Pocztą) w ramach zajęć Dyskusyjnego Klubu Filozoficzno-Społecznego będziemy kontynuować oglądanie filmu „Teoria wszystkiego” o życiu wybitnego naukowca Stephena Hawkinga. Po filmie jak zwykle dyskusja, którą poprowadzi doktorant filozofii Krzysztof Kruk.
Zapraszamy wszystkich chętnych !
Nasi na okładce Panoramy
Teoria wszystkiego
„Teoria wszystkiego” to film z 2014 r. opowiadający historię niedawno zmarłego wybitnego naukowca Stephena Hawkinga. Film ten oglądniemy w dniu 16.04 br. /poniedziałek/ o godz. 16:30 w Niepołomickim Domu Kultury /nad Pocztą/ w ramach zajęć Dyskusyjnego Klubu Filozoficzno- Społecznego. Po filmie jak zwykle dyskusja, którą poprowadzi doktorant filozofii Krzysztof Kruk.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych !
Spotkanie z autorką książki o Powstaniu Styczniowym
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej oraz Fundacja Zamek Królewski w Niepołomicach zapraszają na kolejny wykład UTW pt. „Powstanie Styczniowe z perspektywy galicyjskiego miasteczka”, który wygłosi mgr Janina Kęsek (Stowarzyszenie Bochniaków) w dniu 12 kwietnia 2018 (czwartek) o godz. 18.00 w Sali Konferencyjnej im. L. Wałęsy w Zamku. Zapraszamy!
Wycieczka do Izraela i Palestyny
W dniach 17-24 marca ponad 40 osób z naszego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej uczestniczyło w wycieczce do Izraela i Palestyny. Pięć noclegów spędziliśmy w hotelu Murad w Betlejem, dwa noclegi w hotelu St. Gabriel w Nazarecie (adoptowanym z kościoła katolickiego). Hotele ***, więc warunki były bardzo dobre, pokoje dwuosobowe z łazienkami, posiłki w formie bufetu i „szwedzkiego stołu” również wyśmienite. Zwiedziliśmy miejsca związane z narodzeniem, życiem i męczeńską śmiercią Jezusa (m.in Górę Oliwną i Ogród Oliwny, Bazylikę Narodzenia w Betlejem, Bazylikę Męki Pańskiej w Jerozolimie, przeszliśmy Drogę Krzyżową od Via Dolorosa do Golgoty i Bazyliki Grobu Pańskiego. Podczas zwiedzania „Jerozolimy nocą” byliśmy w dzielnicach ortodoksyjnych Żydów – Mea Sheearim, pod Knesetem i złotą Menorą oraz Ścianą Płaczu, przed którą byliśmy również w dzień. Odwiedziliśmy Jerycho (najstarsze miasto świata!) oraz próbowaliśmy pływać w Morzu Martwym (nie da się) i taplać w uzdrawiającym błocie (da się). W największej depresji na świecie – 417 m ppm – pogoda była wspaniała, jak również podczas całego naszego pobytu. Orzeźwiały nas soczki wyciskane z owocu granatu – wyśmienite! Rzuciliśmy okiem na groty w Qumran, gdzie w latach 50tych znaleziono zwoje rękopisów Pisma Świętego oraz zobaczyliśmy chrzty w rzece Jordan. Byliśmy też w Betanii, gdzie znajduje się grobowiec Łazarza. Duże wrażenie wywarł na uczestnikach wyjazdu pobyt w Muzeum Holokaustu Yad Vashem oraz ponowna wizyta pod Kotel Maarawi (Ściana Płaczu). Kolejne punkty to Cezarea – ruiny rzymskiego akweduktu, Hajfa – panorama na ogrody Bahajskie i zatokę Hajfa, Kana Galilejska – degustacja wina m. in z owocu granatu, Nazaret – tu mieszkała Święta rodzina. Czekał nas jeszcze przejazd szerut taxi na Górę Tabor raz rejs dużymi łodziami po Jeziorze Galilejskim. Prezentujemy kilkanaście zdjęć z tego wyjazdu.