Miesięczne archiwum: grudzień 2022

Zapraszamy na Koncert Noworoczny!

W sobotę 31 grudnia 2022 o godz. 11.25 zapraszamy na 30 minutowy program premierowy w TVP 3 Kraków pt. ” Śpiewające Wawele”. Jan Wojdak – członek naszego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej, odznaczony medalem „Zasłużony dla Miasta Niepołomice” zaśpiewa wraz z zespołem „Wawele” swoje najbardziej znane i lubiane przeboje. Powtórka programu w niedzielę 1 stycznia o godz. 19.30.

Zapraszamy do oglądania, Janek niebawem wystąpi  w Niepołomicach, zaśpiewa kolędy!

 

Rejs statkiem po Morzu Śródziemnym.

Wiosną 2023 roku Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej organizuje dla słuchaczy naszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rejs luksusowym statkiem typu cruisers po Morzu Śródziemnym. Poprosiliśmy zaprzyjaźnione z nami Biuro Turystyczne Bison Tours o zorganizowanie takiego rejsu i podczas ostatniego wykładu dyrektor Biura Piotr Heliasz zapoznał nas z ofertą, którą prezentujemy poniżej. Oferta oraz poniższa informacja dotycząca wpłat dotyczy tylko osób, które zapisały się na listę chętnych na wyjazd podczas spotkania.

 

Portal e-Niepołomice napisał o nas…

https://www.niepolomice.eu/kultura/jak-szukac-swoich-przodkow/

Jak szukać swoich przodków

W dniu 13 grudnia 2022 r. odbył się ostatni w tym roku wykład Uniwersytetu III Wieku
w Niepołomicach. Wykład nosił tytuł „Jak szukać swoich przodków” i był wygłoszony przez specjalistkę genealogii mgr Karolinę Ślęzak, współautorkę książki pt. „Genealogia- odkryj historię swoich przodków” oraz programu „Tropicielki rodzinnych historii” w Canal + Discovery.
Kiedyś genealogia dotyczyła tylko wielkich i możnych tego świata, opisywała dzieje rodów królewskich i magnackich, umacniała i potwierdzała podziały społeczne. Dziś to często pasja, której celem jest poznawanie dziejów własnej rodziny i tradycji. Cyprian Kamil Norwid pisał: „Chcąc mieć przyszłość, należy mieć przeszłość.”.
Podczas wykładu w prosty sposób prowadząca zaznajomiła słuchaczy z problematyką prowadzenia własnych poszukiwań genealogicznych. Pokazała na przykładach od czego zacząć, omówiła istotne dokumenty archiwalne, internetowe bazy danych oraz programy
do tworzenia drzew genealogicznych. Wykład stanowił swoisty drogowskaz do odkrywania rodzinnych historii.
Tę przygodę z genealogią ułatwi zapewne wiek słuchaczy UTW, gdyż seniorzy pamiętają wiele opowieści przekazywanych z dawnych lat, mogą też znać historię kilku pokoleń wstecz. Warto te wspomnienia uporządkować, zapisać, nagrać i zostawić dla potomnych. Warto stworzyć drzewo genealogiczne i przekazać młodemu pokoleniu dzieje swojej rodziny.
Wiemy, że kilka rodzin w Niepołomicach ma już swoje drzewa genealogiczne (np., Trzosowie, Goryccy i inni).
Sądzimy, że po ostatnim wykładzie UTW wielu słuchaczy pokusi się o odkrycie historii swoich przodków.
Warto zaznaczyć, że wykłady UTW są bezpłatne, odbywają się w sali teatralnej Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa i są współfinansowane ze środków Urzędu Miasta
i Gminy w Niepołomicach.

Zaproszenie na koncert kolęd do ICE

Na ostatnim wykładzie UTW w dniu 13 grudnia 2022 zapraszałem na koncert kolęd Zbigniewa Preisnera, który odbędzie się w Krakowie w Centrum Kongresowym ICE przy Rondzie Grunwaldzkim. Kilkanaście osób było zainteresowanych tym koncertem, umieszczam więc plakaty otrzymane od organizatorów koncertu. Cena biletu 100 zł. Organizatorem wyjazdu na koncert jest v-prezes naszego Stowarzyszenia Maria Kania (tel.604 674 544).

Wykład UTW dr Andrzeja Fierdaka

W dniu 1 grudnia 2022 w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa odbył się kolejny wykład naszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Temat: „Choroby neurodegeneracyjne, czyli jak rozpoznać, że mózg nie pracuje prawidłowo” wygłosił dr Andrzej Fierdak.

Po wykładzie omówiliśmy stan przygotowań do rejsu statkiem po Morzu Śródziemnym na trasie Barcelona, Tanger, Casablanca, Ceuta, Malaga, Alicante, Genua, Marsylia i powrót do Barcelony.

Jak zwykle przedstawiamy kilka fotek z wykładu.

 

Zakończyliśmy nagrywanie Hymnu Niepołomic

W ubiegłym tygodniu nasza grupa śpiewacza „Niepołomiczanie” zakończyła nagrywanie Hymnu Niepołomic. Tym razem nagrania dokonano w studio Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa, podobnie jak poprzednio w Krakowie pod kierownictwem Jana Wojdaka, autora muzyki do naszego hymnu. Zarówno nagranie dokonane w Krakowie przez pierwszą grupę „Niepołomiczan” jak i to dokonane w Niepołomicach zostaną zmiksowane i niebawem będziemy mogli posłuchać całości wraz z podkładem muzycznym. Przedstawiamy kilka fotek ze studia nagrań w MCDiS w Niepołomicach.