Miesięczne archiwum: maj 2017

„Interstelar” cz. II.

W dniu 31.bm (środa) o godz.17:00 zapraszamy do NDK /nad Pocztą/ na projekcję 2 części filmu  „Interstelar”, który będzie wyświetlany w ramach zajęć dkfs. Po filmie jak zwykle dyskusja. Serdecznie zapraszamy !

Dyskusyjny Klub Filozoficzno-Społeczny ponownie zaprasza!

Spotkanie dkfs w NDK /nad Poczta/ odbędzie sie w dniu 24 maja 2017 (środa) o  godzinie 17:00.
W programie projekcja 1- szej części filmu „Interstelar” o poszukiwaniu przez naukowcow nowej planety dla mieszkańców Ziemi, której grozi zagłada wskutek zmian klimatu. Film wyjaśnia bariery i uwarunkowania
przeprowadzki gatunku ludzkiego na inną planetę.
Temat jest aktualny, gdyz Stepfhen Hawking ostatnio oświadczył, że ludzkości na przeprowadzkę na inną planetę zostało tylko 100 lat.
Po filmie jak zwykle dyskusja.

Serdecznie zapraszamy !

Historia niepołomickich Żydów

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej oraz Fundacja Zamek Królewski w Niepołomicach zapraszają na kolejny wykład UTW pt. „Losy niepołomickich Żydów  w czasie II wojny światowej”, który wygłosi  mgr Dagmara Swałtek-Niewińska (doktorantka w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN ) w dniu 18 maja 2017 (czwartek)  o godz. 18.00   w Sali Konferencyjnej  w Zamku Królewskim. Zapraszamy !

UWAGA!!!

Po wykładzie (o godz. 19.30) odbędzie się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej.

11 maja wykład UTW

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej oraz Fundacja Zamek Królewski w Niepołomicach zapraszają na kolejny wykład Uniwersytetu Trzeciego Wieku pt. „Choroby przewodu pokarmowego – zapobieganie  i leczenie”, który wygłosi dr Krzysztof Figuła (Szpital im. St. Żeromskiego w Krakowie) w dniu 11 maja 2017 (czwartek) o godz. 18.00 w Sali Konferencyjnej  w Zamku Królewskim.

Zapraszamy!!!

„Człowiek scyzoryk”

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filozoficzno-Społecznego odbędzie się w środę 10 maja 2017 o godz. 17.00 w Niepołomickim Domu Kultury (nad pocztą).

W programie film „Człowiek scyzoryk” opowiadający historię zagubionego na odludziu mężczyzny, który w obliczu samotności i zniewolenia regulaminami, pokochuje samego siebie i swoje dziwactwa .
Serdecznie zapraszam !
Piotr Kaszowski

72 rocznica zakończenia II Wojny Światowej

Nasz Uniwersytet Trzeciego Wieku został zaproszony przez wójta Gminy Kłaj na uroczystości związane z zakończeniem 72 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej w niedzielę 7 maja 2017. W spotkaniu wzięły również  Uniwersytety III Wieku z Wieliczki oraz z Kłaja. Głównym punktem programu było zatańczenie tradycyjnego polskiego tańca jakim jest polonez oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Deszcz nie padał, był ciepły posiłek, kawa i ciastka oraz dobry humor uczestników.

Wycieczka na Białoruś

W dniach 24 – 27 kwietnia 2017 członkowie Stowarzyszenia wybrali się na wycieczkę do Białorusi. Szukaliśmy śladów polskości. W Bohatyrowiczach odwiedziliśmy symboliczną mogiłę Jana i Cecylii, rozmawialiśmy z potomkami rodu Bohatyrowiczów. W Grodnie odwiedziliśmy pałac, w którym abdykował Stanisław August Poniatowski oraz zamek, który Stefan Batory obrał na swoją rezydencję. Tu również mieszkała i tworzyła Eliza Orzeszkowa („Nad Niemnem”). Nowogródek nieodmiennie kojarzy się z Adamem Mickiewiczem i jego edukacją, złożyliśmy też wizytę w folwarku Mickiewiczów w Zaosiu, gdzie w 1798 roku urodził się nasz wielki poeta. Jezioro Świteź uwiecznił w swoim słynnym wierszu „Świtezianka”. Radziwiłłowie wybudowali swoją rezydencję w Nieświeżu i zamek w Mirze, pałac i zamek jest przepiękny. Również stolica – Mińsk zrobiła na nas pozytywne wrażenie, szczególnie czystością ulic i placów oraz piękną nocną iluminacją budynków. W Twierdzy Brzeskiej natrafiliśmy na uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem w asyście wojskowej orkiestry oraz zwiedziliśmy cerkiew św. Mikołaja, w której podpisano Unię Brzeską.

           

 

Refleksje z podróży na Alaskę

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej oraz Fundacja Zamek Królewski w Niepołomicach zapraszają na kolejny wykład UTW pt. „Refleksje z podróży na Alaskę”, który wygłosi dr Maciej Andrzej Zarębski  (Ośrodek Regionalizmu Świętokrzyskiego) w dniu 4 maja 2017 (czwartek)  o godz. 18.00 w Sali Konferencyjnej  w Zamku Królewskim

Dr M. Zarębski w specjalnym programie multimedialnym przedstawi najciekawsze momenty z podróży szlakiem gorączki złota na Alasce  oraz opowie o swojej przyjaźni z ministrem Adamem Bieniem, znanym pisarzem Wojciechem  Żukrowskim, polskim partyzantem rodem z Budziszyna Manfredem Zankerem, słynnym podróżnikiem Stanisławem Szwarc -Bronikowskim, wybitnym aktorem Wojciechem Siemionem i innymi oraz  zaprezentuje książki Biblioteki Świętokrzyskiej z lat 2013-2017 w tym własne pozycje autorskie.

Uczestnicy spotkania będą mieć wyjątkową okazję zakupu książek dr  M. A. Zarębskiego wprost od wydawcy m. in.:  Kierunek Alaska, Okiem globtrotera, Dotknięcie Ameryki,  Śladami kultur prekolumbijskich, W krainie torbaczy i kiwi, Szlakiem wybranych dworów i pałaców Kielecczyzny,    Dla chętnych DEDYKACJE –  AUTOGRAFY.

Zapraszamy na kolejne spotkanie Niepołomickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku! Wstęp jak zwykle jest bezpłatny dla wszystkich chętnych!