Koncert w Filharmonii Krakowskiej

W dniu 2 czerwca 2017 (piątek) jedziemy do Filharmonii Krakowskiej na nasz ostatni w tym sezonie Koncert symfoniczny. Wyjazd jak zwykle o godz.18.15 z parkingu dla autokarów przy Zamku.

Koncert z okazji 70 rocznicy urodzin Jerzego Salwarowskiego

Wystąpi: Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Jerzy Salwarowski – dyrygent

solistka: Veriko Tchumburidze – zwyciężczyni XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu

repertuar:

Paul Dukas – Uczeń Czarnoksiężnika

Henryk Wieniawski – II Koncert skrzypcowy d-moll

Karol Szymanowski – Etiuda b-moll na orkiestrę op. 4 nr 3 (arr. by G. Fitelberg)

Piotr Czajkowski – Uwertura-fantazja Romeo i Julia

Jerzy SALWAROWSKI urodził się w Krakowie, gdzie ukończył studia na Akademii Muzycznej u T. Machla i K.  Pendereckiego (kompozycja) oraz u H. Czyża i K. Missony (dyrygentura). Swoje umiejętności doskonalił w Accademia Chigiana u F. Ferrary. Jest laureatem czołowych nagród krajowych i międzynarodowych konkursów dyrygenckich: I i II konkursu w Katowicach (I nagroda i nagroda Krytyki Muzycznej), w Sienie i Budapeszcie (pierwsze nagrody). Dyryguje orkiestrami w Europie, Azji, Afryce i Ameryce; współpracuje z czołowymi orkiestrami i operami w Polsce. Z polskimi orkiestrami odbył wiele tournées koncertowych  po Europie. Znajdował się w gronie dyrygentów licznych festiwali, m.in.: Warszawska Jesień, Poznańska Wiosna, Festiwal Flandryjski, Pražske Jaro i Millenium Pace. Współpracując z polskimi orkiestrami radiowymi dokonał wielu nagrań archiwalnych. Regularnie zasiadał w Jury Międzynarodowych Konkursów Dyrygenckich w Katowicach.

Na program koncertu „jubileuszowego” artysty, świętującego urodziny „70 plus” (Artysta to  rocznik 1946) złożyły się zatem utwory wywołujące u odbiorcy różnego rodzaju emocje. Scherzo symfoniczne Uczeń czarnoksiężnika Paula Dukasa oczarowuje grą kolorami i sugestywnymi dźwiękowymi ilustracjami, np. pyszne naśladowanie miotły!. II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego niesie emocje natury romantycznej. Kierowane są one do słuchacza przez kompozytora dojrzałego, skrzypka-wirtuoza, który – przezwyciężywszy styl brillant – narrację utworu podporządkowuje właśnie emocjom. I tym lirycznym, wynikającym ze śpiewnej natury skrzypiec, i tych dramatycznych, związanych z dialektyczną osobowością gatunku koncertu, utrwalonego w kulturze (współzawodniczenie: solista – orkiestra).   cach, Białymstoku i wokalnych w Częstochowie.

 

Veriko TCHUMBURIDZE – laureatka I nagrody 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2016 roku. Urodziła się w Turcji w rodzinie gruzińskiej. Grę na skrzypcach rozpoczęła pod kierunkiem Selahattin Yunkuş w wieku czterech lat, następnie kształciła się w klasie prof. Lili Tchumburidze w Państwowym Konserwatorium w Mersinie (Turcja) i pod kierunkiem Dory Schwarzberg w wiedeńskiej Hochschule für Musik, jako stypendystka Young Musicians on World Stages (YMWS).  Zdobyła pierwsze nagrody w Konkursie Skrzypcowym im. Gülden Turali w Istambule (2004), Państwowym Konkursie w Gruzji (2006) oraz VII Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Muzyków im. P. Czajkowskiego (2012). W 2013 oku została wybrana przez turecki magazyn Andante music jako najbardziej obiecująca artystka „Best Emerging Musician” i wystąpiła na 41. Festiwalu Muzycznym w Istambule. W tym samym roku uczestniczyła w kursie mistrzowskim Seiji Ozawa Academy Master Class i na Festiwalu Verbier w Szwajcarii. W styczniu 2016 roku Tchumburidze nagrała muzykę Johna Williamsa z filmu Lista Schindlera dla Sony Classics z Brandenburgisches Kammerorchester i Howardem Griffithsem. W czerwca 2016 roku wraz z Trio Arte otrzymała I nagrodę na Pietro Argento International Music Competition w Gioia del Colle we Włoszech. Artystka intensywnie koncertuje m.in. w Niemczech, Rosji, Szwajcarii, Turcji. W 2018 roku wystąpi w Chinach i Australii w ramach realizacji nagród otrzymanych na Konkursie im. Wieniawskiego. Veriko Tchumburidze kontynuuje naukę w klasie wybitnej skrzypaczki i pedagog Any Chumachenco w Musik Hochschule w Monachium. Dzięki wsparciu Deutsche Stifung Musikleben, artystka gra na instrumencie skonstruowanym w 1756 roku przez Giambattistę Guadagniniego, włoskiego lutnika uważanego za jednego z najlepszych w historii.

Zapraszamy na Święto muzyki z górnej półki!