Nietypowy wykład UTW

 

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej, Fundacja Zamek Królewski w Niepołomicach oraz Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa zapraszają na wykład Uniwersytetu Trzeciego Wieku – spotkanie z aktorem i muzykiem Lechem Dyblikiem  w dniu 8 maja  2019 (środa) o godz. 18.00 w sali koncertowej Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa.

Zapraszamy wszystkich chętnych!  Wstęp wolny !

 

Kila słów o Lechu Dybliku

Lech Dyblik to barwna postać, o której trudno jednoznacznie powiedzieć, czy jest aktorem, muzykiem, czy… duchowym przewodnikiem.Podczas jego występu ma się wrażenie, że jesteśmy w prywatnym mieszkaniu do którego z wizytą wpadł nasz znajomy. Dodajmy: znajomy po przejściach, który w dodatku lubi pośpiewać rosyjskie pieśni.

Lech Dyblik ukończył PWST w Krakowie (1981). W latach 1981–1987 pracował w Teatrze Narodowym w Warszawie. Przez prawie cztery dekady wystąpił w ponad 120 filmach, najczęściej wcielając się w role charakterystyczne. Widzowie telewizji znają go zapewne jako Badurę z popularnego serialu „Kiepscy”. Ale Lech Dyblik to więcej niż aktor.

Od lat muzykuje. W 2011 roku wydał płytę pt. „Bandycka dusza”, a w 2012 „Dwa brzegi”. Pod koniec 2014 roku wystąpił w teledysku do piosenki Sławomira Zapały „Megiera”. Dobrze czuje się w kontakcie z publicznością. Jak sam kiedyś wspomniał, jednym z najsilniejszych przeżyć był dla niego koncert w niebezpiecznej dzielnicy Odessy. Właśnie klimatom naszych wschodnich sąsiadów będzie m.in. poświęcone środowe spotkanie w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Niepołomicach. Usłyszymy piosenki m.in. Wysockiego, ale będzie to również pouczająca historia o życiu człowieka, który przeszedł wiele zawirowań.

Mimo, że aktor grał w dziesiątkach filmów i w serialach takich jak między innymi “Świat według Kiepskich”, “Ojciec Mateusz”, “Blondynka”, to muzyka jest dla niego szczególnie ważna. Ale Lech Dyblik spotyka się z publicznością także z innego powodu. W serii spotkań zatytułowanych „Trzeźwa radość” opowiada o walce z nałogiem i o radości z życia w trzeźwości. Aktor nie pije od ponad 20 lat.

Artysta od lat występuje też na ulicach polskich miast, gdzie śpiewa, zarabiając jako uliczny grajek. Nie jest to jednak przymus materialny, ale chęć kontaktu z ludźmi. Jest człowiekiem, który dźwignął się z upadku i dzieli się tym doświadczeniem z innymi, dlatego kontakt z publicznością jest dla Niego szczególne ważny. Organizatorzy (Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej – Uniwersytet Trzeciego Wieku) sądzą, że takiego kontaktu nie zabraknie na środowym spotkaniu w dniu 8 maja 2019 o godz. 18:00 w sali koncertowej Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach, ul. Zamkowa 4.

Zapraszamy wszystkich chętnych, wstęp wolny!