Miesięczne archiwum: czerwiec 2017

Zaproszenie na Festiwal do Wieliczki

Zapraszamy do Wieliczki na Summer Music Festival 2017. Otrzymaliśmy w prezencie kilkadziesiąt biletów bezpłatnych na koncerty w dniu 1 oraz 2 lipca (sobota i niedziela). Sobotni koncert rozpoczyna się w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce o godz. 19.00. Wystąpi w nim Reprezentacyjna Orkiestra Policji z Holandii.

W dniu 2 lipca 2017 zapraszamy na widowisko plenerowe pt „Maria Callas”. Wystąpi zespół baletowy Lyrics Dance Company z Włoch.

Bilety na obydwa koncerty są do kupienia w Wieliczce w cenie 30 zł. My otrzymaliśmy je w prezencie bezpłatnie. Chętni proszeni są o zgłaszanie się do Marii Kani, tel. 604-674-544.

Zakończyliśmy 9 rok UTW

W czwartek 22 czerwca 2017 uroczyście zakończyliśmy 9 rok działalności Niepołomickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Impreza odbyła się w dwóch miejscach. Część oficjalna w Sali Konferencyjnej im. L. Wałęsy w Zamku Królewskim w Niepołomicach zaś część rozrywkowo – towarzyska i integracyjna w Izbie Regionalnej.

W części oficjalnej wzięli udział goście: Pani Barbara Ptak – Prezes Fundacji „Zamek Królewski w Niepołomicach” , dzięki której możemy odbywać wykłady w tak świetnych warunkach, Pani Elżbieta Achinger – założycielka i kierownik Uniwersytetu Trzeciego Wieku  w Wieliczce, z którym prowadzimy wspólne projekty i zdobywamy fundusze na działalność oraz Pan Roman Ptak, Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice.

Roczną działalność  podsumował kierownik Niepołomickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Mieczysław Janusz Jagła. W zajęciach uczestniczyło ogółem 185 słuchaczy, 24 z nich nie opuściło ani jednego z 19 wykładów i to oni otrzymali okolicznościowe dyplomy i cenne nagrody książkowe. W ramach UTW odbywały się również zajęcia z aerobiku wodnego, nordic-walking, rękodzieła artystycznego, haftu i szydełkowania, malarstwa sztalugowego, Dyskusyjnego Klubu Filozoficzno-Społecznego. Zorganizowaliśmy 6 wycieczek naukowo-dydaktycznych m.in na warsztaty malarstwa do Zalipia , do Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu oraz na Białoruś śladami Adama Mickiewicza.

Po części oficjalnej przenieśliśmy się do Izby Regionalnej (Stodoła), gdzie w miłej i serdecznej atmosferze posililiśmy się kiełbaskami z rusztu, wysłuchaliśmy koncertu animatora kultury Janusza Rojka, pośpiewaliśmy wspólnie piosenki biesiadne przy akompaniamencie harmonisty Jana Gębali a nawet co niektórzy ruszyli w tańce. W tej części spotkania zawarliśmy nieformalną umowę o współpracy z obecnymi na naszej imprezie przedstawicielkami Stowarzyszenia PRO-AGE prowadzącymi UTW „Akademia Prądnicki Senior”. Będziemy wymieniać się wykładowcami i zapraszać na wspólne wyjazdy integracyjne.

 

 

 

Zakończenie zajęć UTW 2016/2017

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej oraz Fundacja „Zamek Królewski  w Niepołomicach” zapraszają na uroczyste zakończenie roku 2016/2017  w  Niepołomickim Uniwersytecie  Trzeciego Wieku, które odbędzie się 22  czerwca 2017 (czwartek)  o godz. 18.00   w Sali Konferencyjnej  im. L. Wałęsy w Zamku.

W programie  podsumowanie roku 2016/2017 (prezentacja multimedialna),  wręczenie dyplomów i upominków dla najpilniejszych   słuchaczy UTW oraz spotkanie integracyjne przy muzyce i ognisku w „Izbie Regionalnej”. (Udział w spotkaniu integracyjnym  – składka 10 zł na posiłek).

Wycieczka do Opola

We wtorek 13 czerwca 2017 w grupie 45 osobowej pojechaliśmy do Opola. Głównym celem było Muzeum Polskiej Piosenki, zwiedziliśmy też Amfiteatr oraz  po obiedzie w restauracji „Radiowa” spacerowaliśmy z przewodnikiem po starówce.

W Muzeum świetnie się bawiliśmy, byliśmy tam tylko 2 godziny, ale wszyscy uznali, że to było za krótko. Wysłuchaliśmy wykładu o początkach opolskiego Festiwalu ilustrowanego  fotografiami oraz piosenkami.  Wiele z nich wspólnie nuciliśmy, to przecież była wycieczka do naszej młodości. Otrzymaliśmy słuchawki i każdy mógł już samodzielnie słuchać wybranych przez siebie utworów z interaktywnej kilkutysięcznej fonoteki, oglądać teledyski (w tym filmowany w Niepołomicach teledysk Andrzeja Zauchy „C’est la vie”).

Opole jest miastem czystym, zadbanym, ma piękne kamieniczki, urokliwe są te nad kanałami, przypominają Wenecję. Oto kilkanaście fotek z tego wyjazdu.

       

 

Co się dzieje w Syrii?

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej oraz Fundacja Zamek Królewski w Niepołomicach zapraszają na kolejny wykład Uniwersytetu Trzeciego Wieku pt. „Co się dzieje w Syrii”, który wygłoszą pracownicy i wolontariusze Polskiej Akcji Humanitarnej w dniu 8 czerwca 2017 (czwartek)  o godz. 18.00 w Sali Konferencyjnej im. L. Wałęsy w Zamku Królewskim w Niepołomicach.

Zapraszamy słuchaczy UTW oraz wszystkich chętnych!

 

Koncert w Filharmonii Krakowskiej

W dniu 2 czerwca 2017 (piątek) jedziemy do Filharmonii Krakowskiej na nasz ostatni w tym sezonie Koncert symfoniczny. Wyjazd jak zwykle o godz.18.15 z parkingu dla autokarów przy Zamku.

Koncert z okazji 70 rocznicy urodzin Jerzego Salwarowskiego

Wystąpi: Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Jerzy Salwarowski – dyrygent

solistka: Veriko Tchumburidze – zwyciężczyni XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu

repertuar:

Paul Dukas – Uczeń Czarnoksiężnika

Henryk Wieniawski – II Koncert skrzypcowy d-moll

Karol Szymanowski – Etiuda b-moll na orkiestrę op. 4 nr 3 (arr. by G. Fitelberg)

Piotr Czajkowski – Uwertura-fantazja Romeo i Julia

Jerzy SALWAROWSKI urodził się w Krakowie, gdzie ukończył studia na Akademii Muzycznej u T. Machla i K.  Pendereckiego (kompozycja) oraz u H. Czyża i K. Missony (dyrygentura). Swoje umiejętności doskonalił w Accademia Chigiana u F. Ferrary. Jest laureatem czołowych nagród krajowych i międzynarodowych konkursów dyrygenckich: I i II konkursu w Katowicach (I nagroda i nagroda Krytyki Muzycznej), w Sienie i Budapeszcie (pierwsze nagrody). Dyryguje orkiestrami w Europie, Azji, Afryce i Ameryce; współpracuje z czołowymi orkiestrami i operami w Polsce. Z polskimi orkiestrami odbył wiele tournées koncertowych  po Europie. Znajdował się w gronie dyrygentów licznych festiwali, m.in.: Warszawska Jesień, Poznańska Wiosna, Festiwal Flandryjski, Pražske Jaro i Millenium Pace. Współpracując z polskimi orkiestrami radiowymi dokonał wielu nagrań archiwalnych. Regularnie zasiadał w Jury Międzynarodowych Konkursów Dyrygenckich w Katowicach.

Na program koncertu „jubileuszowego” artysty, świętującego urodziny „70 plus” (Artysta to  rocznik 1946) złożyły się zatem utwory wywołujące u odbiorcy różnego rodzaju emocje. Scherzo symfoniczne Uczeń czarnoksiężnika Paula Dukasa oczarowuje grą kolorami i sugestywnymi dźwiękowymi ilustracjami, np. pyszne naśladowanie miotły!. II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego niesie emocje natury romantycznej. Kierowane są one do słuchacza przez kompozytora dojrzałego, skrzypka-wirtuoza, który – przezwyciężywszy styl brillant – narrację utworu podporządkowuje właśnie emocjom. I tym lirycznym, wynikającym ze śpiewnej natury skrzypiec, i tych dramatycznych, związanych z dialektyczną osobowością gatunku koncertu, utrwalonego w kulturze (współzawodniczenie: solista – orkiestra).   cach, Białymstoku i wokalnych w Częstochowie.

 

Veriko TCHUMBURIDZE – laureatka I nagrody 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2016 roku. Urodziła się w Turcji w rodzinie gruzińskiej. Grę na skrzypcach rozpoczęła pod kierunkiem Selahattin Yunkuş w wieku czterech lat, następnie kształciła się w klasie prof. Lili Tchumburidze w Państwowym Konserwatorium w Mersinie (Turcja) i pod kierunkiem Dory Schwarzberg w wiedeńskiej Hochschule für Musik, jako stypendystka Young Musicians on World Stages (YMWS).  Zdobyła pierwsze nagrody w Konkursie Skrzypcowym im. Gülden Turali w Istambule (2004), Państwowym Konkursie w Gruzji (2006) oraz VII Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Muzyków im. P. Czajkowskiego (2012). W 2013 oku została wybrana przez turecki magazyn Andante music jako najbardziej obiecująca artystka „Best Emerging Musician” i wystąpiła na 41. Festiwalu Muzycznym w Istambule. W tym samym roku uczestniczyła w kursie mistrzowskim Seiji Ozawa Academy Master Class i na Festiwalu Verbier w Szwajcarii. W styczniu 2016 roku Tchumburidze nagrała muzykę Johna Williamsa z filmu Lista Schindlera dla Sony Classics z Brandenburgisches Kammerorchester i Howardem Griffithsem. W czerwca 2016 roku wraz z Trio Arte otrzymała I nagrodę na Pietro Argento International Music Competition w Gioia del Colle we Włoszech. Artystka intensywnie koncertuje m.in. w Niemczech, Rosji, Szwajcarii, Turcji. W 2018 roku wystąpi w Chinach i Australii w ramach realizacji nagród otrzymanych na Konkursie im. Wieniawskiego. Veriko Tchumburidze kontynuuje naukę w klasie wybitnej skrzypaczki i pedagog Any Chumachenco w Musik Hochschule w Monachium. Dzięki wsparciu Deutsche Stifung Musikleben, artystka gra na instrumencie skonstruowanym w 1756 roku przez Giambattistę Guadagniniego, włoskiego lutnika uważanego za jednego z najlepszych w historii.

Zapraszamy na Święto muzyki z górnej półki!